Sayfalar

21 Kasım 2013 Perşembe

Amerika'da doğum "hayal"i "gerçek" olabilir mi?

Bebek haberini aldıktan sonra ailelerimiz dışında bu güzel haberi kimseyle paylaşmadık. Riskli dönemi biraz aşıp 8 haftaya erişmeyi ve kalp atışınının duyulmasını beklemeyi tercih ettik.
Kalp atışını da duyduktan sonra güzel haberi arkadaş ve akrabalarımızla da paylaştık.
Hamileliğin 9.haftasında içimdeki kurt harekete geçti ve üniveriste yıllarından bu yana aklımda olan Amerika'da doğum hayalimi ne kadar gerçekleştirebileceğimi görmek için araştırmaya başladım.
Bu hayalin biraz erkenden peşinde koşmama vesile olan annem ve arkadaşı Nuray Teyze'min de gazları yadsınamaz :) "Sen git, biz de gelelim doğuma kadar yanında kalalım" sözleri "Eee hadi ne bekliyoruz?" diyip harekete geçmeme vesile oldu. Bana kalsa 1-2 ay daha beklerdim :)

Hadi bakalım Amerika'da doğuralım demekle olmuyor bu işler. Karar vermenizi etkileyen pek çok unsur var.

* Aileden ve eşinizden min 2 max 3 ay uzak olmak,
* Manevi getirisinin yanında maddi götürüsü,
* Güvenilir eyalet, güvenilir doktor, güvenilir hastane..vs bulmak,
* Bilmediğin bir ülkenin bürokrasisi ile uğraşmak (ev kiralamak, pasaport çıkartmak..vs)

Tüm bunlar birleşince araştırması kolay ama içinden çıkılması zor bir karar yumağı haline geliyor.

Yine de oldum olası aklıma koyduğumu yapan bir kişiliğim olduğundan "boşverrr" deyip geçmedim, araştırmalarıma devam ettim.

Tabi iş sadece benim istememe de kalmıyor. Eşimin de onayını almam şart. Peki eşim hemen "Olur" dedi mi? Tabii ki "Hayır". Haksız da değil. Birbirimizden ayrı geçecek 3 ay, bulmamız gereken yaklaşık 30-40 bin USD ve güvenilir eller. Benim yaşadığım karmaşayı eşim de elbette yaşadı.
Amerika'da doğumun bebek için gelecekteki avantajlarını anlattım. Elbette bir süre tatmin olmayıp her maddeye bir şey bulsa da sonunda hayalimi gerçekleştirmenin bana vereceği motivasyonu ve içimdeki gezme heyecanını görünce orta şekerli bir "Tamam, araştıralım."ı kaptıktan sonra yaptığım araştırmaları eşimle paylaştım.

Yine de eşimin ikna olmadığını biliyordum, bu sebeple "konuyu doktoruma da danışalım bakalım ne diyecek" diye bir öneri sundum. Doktorum da "eğer imkanın varsa hiç düşünme git doğumu gerçekleştir. İmkanlar çok iyi. Benim pek çok hastam da San Diego tercih ediyor" deyince resmen ekmeğime yağ-bal sürüldü :) Şaka bir yana eşimin de içi rahat etti.

Annem çalıştığı için seyahatin başından beri benimle gelmesi ve doğum sonuna kadar benimle kalması mümkün olmayacaktı. Bu sebeple şirket ile gitmeye karar verdim.

Şirket seçme sürecinde tek tek tüm şirketlerle iletişime geçtim. Kimisi dönüş yaptı çok ilgilendi, kimisi de hiç ilgilenmedi bile.
Aldığım bilgiler, okuduğum bloglar ile sonunda doğum için en uygun eyaletin San Diego olduğuna karar verdim.

Sonra bir süre daha yalnız gidiyor olduğumu düşününce "zaten yalnız gidiyorum San Diego gibi eğlenceli bir yerde tek başıma çıkıp gezmeyi istemem bile. Ne işim var orada en iyisi başka eyalet bakayım" dedim ve arkadaşım Canan'ın bir arkadaşının tavsiyesi ile Arizona'ya gitmeyi düşünmeye başladım. Oradaki referans da benim için çok iyiydi. Fakat içimden bir ses sürekli San Diego'da olmalısın diyordu. Yine de tek olduğum için cesaret edemiyordum.
Nihayetinde ilk hamileliğim, bendeki tepkisi ne olur..Kiloları alınca ne hale gelirim, kendi işimi nasıl yaparım..tüm bunlar aklımı da içimi de sıkıyordu.

Taaa ki hamileliğimin 16.haftasına kadar. Bir gün arkadaşım Deniz ile yemek yiyip sohbet ederken Amerika'da doğum hayalimden bahsettim ve öğrendim ki Deniz'in de bir arkadaşı doğum için USA gidiyormuş. Tanışıp bilgilerimizi paylaşalım, bakalım onlar neler araştırıp bulmuşlar dedim ve hamileliğin 17.haftasında bir Pazar 2 aile buluşup araştırmalarımızı ve düşüncelerimizi paylaştık.

Arkadaşlar geçen yılki Amerika seyahatinde San Diego'daki Scripps Hospital'da doktor olan Türk doktor Melih Bey'i ziyaret ettiklerini, fiyat bilgilerini aldıklarını ve içlerine sindiğini söylediler.
Şirketlerle görüşmüşler ama en uygun maliyetli bu yolun olacağını düşünerek şirket desteksiz kendileri gitmeyi planlamışlar.

Şimdi gidiş hazırlıklarındayız :) Kısmetse Aralık son hafta Amerika'ya yolcu 2 hamile olarak yollara düşeceğiz.

Hadi bakalım bize "iyi yolculuklar", bizim gibi hayal edip başarmak isteyenlere de "bol şans" diliyorum.

Bir sonraki yazımda Amerika'da doğumun avantajları, araştırmalarım karşısında edindiğim doğru-yanlış bilgiler, gidiş hazırlıkları...vb konulardan bahsedeceğim.

O zamana dek hoşça kalın ;)   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder